Belgesel Çekimi

Belgesel Çekimi

Belgesel çekimi için öncelikle kurum yada kişi ile yapılacak görüşmede belgeselin konusu, içeriği süresi, kullanılacak materyaller, konuya dahil olacak kişi kurum ve kuruluşlar gibi konularda bir görüşme yapılır. Belgesin yayınlanacağı mecraların standartları farklılık göstermektedir bu nedenle yayınlanacak mecraların bilinmesi oldukça önemlidir.

Belgesel Çekimi Nasıl Yapılır?

Belgesel çekiminde en önemli konular; doküman temini, mevsimsel koşullar, özel izin belgeleri ve bilgiye ulaşılabilirliktir.

Belgesel videosu çekilirken ilk aşama hazırlık aşamasıdır. Bu aşamada; film için gerekli bilgi, arşiv ve doküman araştırması yapılır. Eğer izin gerekli olacak ise ilgili kurum, kuruluş ve kişiler ile görüşmeler yapılır. Elde edilen bilgi, belge ve hazır görüntülere dayanarak senaryo yazılır.

Çekim Aşaması

Ortaya çıkan senaryoya göre, farklı anlatım ve çekim teknikleri kullanılarak yönetmen belgesel için gerekli olan video çekimlerini yapar.

Post Prodüksiyon Aşaması ve Teslim

Belgesel için çekilen ve temin edilen görüntüler, ihtiyaç duyulması halinde yapılacak olan animasyonlar ve müzik seçimi yapıldıktan sonra montajı yapılıp işin teslimi sağlanmaktadır.

Belgesel Çekim Fiyatları

Belgesel filmi çekmek veya bir belgesel tasarlamak için gereken bütçe, projenin konseptine ve içeriğine göre değişiklikler gösterir. Belgeselin süresi, oyuncu/oyuncular, formatı; konsept ve senaryo oluşturulması veya müşteriden gelen konsepte göre prodüksiyon çalışması gibi birçok faktör belgesel çekim fiyatlarını etkilemektedir.