Kamu Spotu Çekimi

Kamu Spotu Çekimi

Kamu spotu, toplumu bir konu hakkında bilgilendirme, bilinçendirme ve farkındalık düzeyini arttırmaya yönelik eğitici, öğretici ve bilgilendirici videolardır. Kamu spotu genellikle bakanlıklar, dernekler, organizasyonlar gibi sivil toplum kuruluşları tarafından ve bu kurumların sosyal sorumluluk projeleri kapsamında da çekilmektedir.  Kamu spotlarının toplumda bilinç ve farkındalık oluşturmak gibi bir misyonu olduğu için üzerinde titizlikle çalışılması gerekmektedir. Kamu spotları ilgili yasa gereğince 45 saniyeden fazla olamaz. Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından onaylanır ve zorunlu yayın olarak TV kanallarına gönderilir. Tv kanalları belli periyotlar ile bu spotları yayınlamak zorundadır.

Kamu Spotları Nasıl Hazırlanır

Kamu spotu’nun ilk aşaması kurumdan gelecek briefdir. Topluma verilecek mesajın doğru, açık ve net olarak verilmesi gerekmektedir. Mesajın toplumda istenen etkiyi yaratbilmesi için yaratıcı ekibimiz birkaç konsept veya sinopsis geliştirirler. Sonra senaryosu yazılarak kamu spotu videosu için pre prodüksiyon aşaması tamamlanır.

Prodüksiyon aşamasında ise, belirlenen konsepte göre, gerçek görüntüler kullanılacaksa, senaryo dahilinde çekimler gerçekleştirilir. Animasyon kullanılacak ise 3d ve hareketli grafik çalışmalarıyla projenin görsellerini oluştururlar. Son aşama olan post prodüksiyon aşamasına geçilir ve konsepte bağlı olarak seslendirme, jingle, müzik, kurgu ve montaj çalışmalarıyla kamu spotu filmi tamamlanarak kuruma sunulur.

Kamu Spotu Çekim Fiyatları

Kamu spotu reklamının prodüksiyon süreci tamamen konseptine bağlı olduğu için proje hakkında herhangi bir bilgi edinmeden bütçe sunmak sağlıklı ve doğru bir yöntem değildir. Bir kamu spotu filminde oynayacak oyuncu sayısı, oynayacak oyuncuların kimler olacağı, filmde oyuncu olup olmayacağı, motion graphic oluşu, senaryosu, geçtiği yer/mekan gibi birçok unsur kamu spotu filminin fiyatında doğal olarak değişikliklere sebep olacaktır.