Reklam Filmi

Reklam Filmi

Reklam filmi, bir firmanın ürünleri veya hizmetlerinin ön plana çıkarılması, hedeflediği müşteri kitlesine ulaşabilmesi için oldukça etkili bir yöntemdir.

Firmalar ürün, hizmet veya markalarını, daha iyi anlatabilmek, satışlarını artırabilmek için reklama ihtiyaç duyarlar. Hazırlayacağımız reklam filmi ile televizyon, internette ve sosyal medyada, video oynatılabilecek tüm mecralarda reklam yapma imkanına sahip olacaksınız.

Özellikle uluslararası çalışan bir firma iseniz, İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, İspanyolca gibi farklı dillerde hazırlanan reklam filmleri, yurtdışı müşterilerinize de onların anlayabileceği dilde reklam yapmanıza olanak tanımaktadır. Örneğin hazırlayacağımız İngilizce reklam filmi ile youtube, vimeo, facebook, instagram, linkedin gibi sosyal medya platformları üzerinden uluslararası müşterilere ulaşabilirsiniz.

Günümüzde sosyal medyanın yaygınlaşması ile reklam filmleri, teaserlar kullanıcılar üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Reklam filmi hedeflenen kitleye ürün veya hizmetinizi daha kısa sürede ve daha verimli olarak anlatmanıza imkan vermektedir. Bu nedenle reklam filmi çekimi; bir lüks olmaktan çıkmış, artık bir gereklilik halini almıştır.

Berlin CCT olarak, uzman kadromuz ile, farklı sektörlerde edindiğimiz tecrübelerle firmanızın ürünleri veya hizmetlerinin reklamının yapılmasına katkı sağlayacak, çarpıcı, kaliteli ve hedefe yönelik reklam filmleri hazırlıyoruz.

Siz de hemen bizimle iletişime geçerek, reklam filmi hizmetimiz ile ilgili cevabını merak ettiğiniz tüm sorularınıza ayrıntılı yanıtlar alabilirsiniz.

Reklam Filmi Nasıl Çekilir

Firmadan Alınacak Brief

Öncelikle ulaşılmak istenen hedefler belirlenir. Hazırlanacak reklam filmi veya reklam filminin nerede yayınlanacağı önemlidir. Video için, internette, sosyal medyada, televizyonda, sinemada, billboardlarda vb yayınlanmak üzere mecra belirlenmelidir. Hangi dil veya dillerde yayınlanacağına karar verilecektir. Filmde kullanılacak müzik veya jingle, seslendirme, oyuncu, animasyon gibi materyaller belirlenmelidir. Reklam Filmin parçalarını oluşturacak kısımların şehir içi, şehir dışı yada ülke dışında gibi hangi mekanlarda ve nerelerde çekileceğinin bilgisi alınacaktır. Filmin çekileceği zamanlama önemlidir. Hangi zaman diliminde, hangi mevsimde veya hangi ayda çekileceği belirlenir.

Senaryo Oluşturma

Reklam filmi bir senaryo çerçevesinde hazırlanmalıdır. Senaryo akıcı ve düzgün bir anlatım ile yazılabileceği gibi, hedeflenen kitleye göre çok sıradışı anlatım yöntemleri de kullanılabilir. Bu nedenle senaryo yazılırken yaratıcılık çok önemlidir. Reklamda verilmek istenen mesaj, satın almaya teşvik etme, hedefe ulaşmaya veya bilinirliği arttırmaya yönelik aksiyonlar bu aşamada belirlenir. 

Uygun Mekanların Bulunması

Reklam filminin kalitesini artırmak için sahne seçimleri çok önemlidir. Sahne seçimlerinde reel mekanların kullanımı yanında mekan tasarımı da yapılması gerekebilir. Özel mekanlarda yapılacak çekimler için izinler alınması veya ücretler ödenmesi gerekliliği ortaya çıkabilir. Uygun mekanlar belirlendikten veya tasarımına karar verildikten sonraki aşama kullanılacak teknik ekip ve ekipmana karar verilmesidir.

Uygun Teknik Malzemenin kararlaştırılması

Çekimi yapılacak ürünler, hizmetler, mekanların hangi teknik ve ekipman ile çekileceğine karar verilecektir. Örneğin özel efekt yada stüdyo gerektiren işlerde greenbox, bluebox, modelleme, animasyon gibi teknikler kullanılacaktır.

Çekim ve Prodüksiyon

Belirlenen yer, zaman, oyuncular, figürasyon, teknik ekip ve ekipman ile çekim aşamasına geçilir. Çekimler imkanların elverdiği en yüksek kalitede yapılmalıdır. Yönetmen bütün senaryoyu, mekanları, oyuncuları bir araya getirerek kendi yorumunu da katarak reklam filmini çeker.

Post Prodüksiyon (Müzik, Seslendirme, kurgu, montaj, renklendirme)

Çekim yapıldıktan sonraki aşama post prodüksiyon aşamasıdır. Bu aşamada çekilmiş olan görüntü ve görsellerin ayıklanması, senaryoya uygun olarak sıralamasının yapılması, projenin görsellerine uygun, senaryoda anlatılmak istenene göre uygun müziğin bulunması, seslendirmenin yapılması, görsel efekt ve animasyonların uygulanması ve renklendirme ile montaj çalışmaları tamamlanır.  

Teslim

Ortaya çıkarılan reklam filminin son halini almasıyla birlikte, yayınlanacağı mecraya göre uygun süre ve formatlarda videolar hazırlanarak müşteriye teslimi gerçekleştirilir.